İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternetten Alışverişin Altın Kuralları

İnternetten Alışverişin Altın Kuralları

   Son yıllarda hızla büyümekte olan sektörü ülkemizde de iyiden iyiye genişlemeye başladı. Çok sayıda bayan, alışveriş yaparken internet kullanıyor ve bu durum iyice alışkanlık haline gelmiş durumda. Peki, böylesine hızla gelişen bir olgu varken, bunu kullanmak mantıklı mı? Ya da en azından online alışveriş yapacaksak nelere dikkat etmemiz gerekiyor? İşte bu konuyla alakalı olarak sizlere bazı noktalardan bahsetmek istiyoruz.

İnternet üzerinden alışverişin iki farklı yönü var. İlk olarak sizlere yarar sağlayan taraftan söz edeceğiz. İnternet üzerinden yapılan alışverişin ilk avantajı, kısa süre içerisinde çok fazla modeli inceleyebiliyor olmak. Normal şartlarda mağazaları tek tek gezerek göremeyeceğiniz kadar modeli kısa sürede gözden geçirebiliyorsunuz. Bu da almak istediğiniz kıyafetin envai çeşit modelini bulabilmenize imkan sağlıyor. Diğer bir avantaj ise alışverişin online olarak yapılması sayesinde üreticilerin maliyetleri azaldığı için sattıkları ürünleri de daha uygun fiyattan size sunuyor olmaları. Aynı şekilde çok sayıda yerde karşınıza çıkan büyük indirimlerde mağazalara giderek yapacağınız alışverişlerde karşılaşamayacağınız kadar “çılgın” boyutlarda diyebiliriz.

Gelelim internet üzerinden alışveriş sıkıntılı yönlerine. Hepinizin de bildiği gibi alacağınız ürünü canlı olarak göremediğiniz için açıkçası tam olarak size ne geleceğini pek bilemiyor olmak büyük bir problem. Tamam, resimlerini gördünüz fakat her zaman için gelecek olan ürünün resimdekiyle aynı olacağını söyleyemeyiz. Resimlerin üzerinde yapılan oynama ve düzeltmeler sayesinde çok daha güzel görünüm elde edilebildiği için ürünler bazı zamanlarda resimdeki kadar etkileyici olamıyor. Bir diğer problem ise bir kıyafetin her bayana yakışmıyor oluşu. Resimdeki manken o kıyafeti fazlasıyla iyi taşımış olabilir fakat sizinde o kadar başarılı şekilde taşıyabileceğinizin bir garantisi yok. Aynı zamanda markadan markaya değişen ürün kalıpları sebebiyle de aldığınız kıyafetin üzerinize olup olmayacağını da bilemiyorsunuz. Bunlar online alışverişin sıkıntı yaratan yönleri.

Şimdi ise internet üzerinden alışveriş yaparken neler yapılması gerektiğine gelelim. Sizlere ilk tavsiyem bilindik, güvenebileceğiniz bir alışveriş sitesi seçmek ve dolandırılma ihtimalini ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek. Aynı şekilde bildiğiniz ve ürünlerini kullandığınız markaları seçerek alışveriş yaparsanız, ürün kalıplarının üzerinize olup olmayacağını az çok kestirebiliyorsunuz. Şimdi ise işin püf noktasına geliyor. İnternette gezinirken bir bluz gördünüz. Bluz, bilindik bir markaya ait ve dışarı çıktığınızda ilk iş, o markanın mağazasına gitmek olmalı. Mağazada aynı ürünü bulup deneyerek hangi bedenin size olacağı ya da üzerinizde güzel durup durmayacağına bakabilirsiniz. Mağazadaki fiyatı ile internetteki fiyatı arasında ciddi bir fark olacağı için, evinize döndüğünüzde gönül rahatlığıyla o bluzu sipariş edebilirsiniz. Bu sadece bir örnekti. Ufak tefek şeyler için uygulayamayabilirsiniz ama maddi açıdan pahalı bir şey alacaksanız sözünü ettiğimiz yöntemi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Colin's 2015 Modelleri başlıklı makalemizde Colin's, Colin's Bluz ve Colin's Ceket Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir